Na ostatnich targach IFA w Berlinie firma Samsung pokazała QLED-y 8K, czyli telewizory LCD z ekranami o rozdzielczości 7680 na 4320 pikseli. Oto odpowiedzi na kilka istotnych pytań związanych z tymi produktami.
Co odróżnia telewizory Samsung QLED 8K od innych telewizorów 8K pokazanych na targach IFA w Berlinie jesienią 2018 roku?
W przeciwieństwie do modeli firm LG, TCL, czy Vestel, QLED-y 8K nie są prototypami, lecz modelami produkcyjnymi, które wejdą do sprzedaży nawet jeszcze we wrześniu 2018 roku ‒ oczywiście w wybranych krajach.
Jaki cel ma Samsung wprowadzając telewizory 8K właśnie teraz?
Moim zdaniem koreański producent:
- chce zaoferować konsumentom „nową jakość” w postaci telewizorów wyświetlających obraz w rozdzielczości dwukrotnie (powtarzam: dwukrotnie, nie czterokrotnie) większej od ekranów 4K,
- chce być pierwszy na rynku, co ma duże znaczenie marketingowe (zasada „first to market”),
- zamierza udowodnić, że nadal jest liderem we wdrażaniu najnowszych rozwiązań technicznych,
- chce pokazać, że w najbliższym czasie nie ma szans na komercjalizację OLED-ów 8K (ich produkcja, ze względu na 33% subpikseli więcej, jest bardziej skomplikowana, trudniejsza, generuje więcej defektów produkcyjnych [czytaj: znacznie mniejszy uzysk], a tym samym jest bardziej kosztowna i mniej opłacalna;
- chce pokazać potencjalnym nabywcom, że decydując się na telewizory OLED 4K wybierają, pod względem rozdzielczości obrazu, technologię już przestarzałą i tym samym przeciągnąć konsumentów na stronę QLED-ów 8K.
Czy QLED-y 8K wyposażono w złącze HDMI 2.1?
Nie. Jednakże telewizory QLED 8K mają złącza i procesory w osobnej skrzynce One Connect, tak więc teoretycznie istnieje możliwość aktualizacji sprzętowej poprzez wymianę całego tego modułu (oczywiście za dopłatą). Czy Samsung zdecyduje się zaoferować możliwość aktualizacji QLED-ów 8K pierwszej generacji? Trudno powiedzieć, ale nie jest to wykluczone, w przeciwieństwie do telewizorów 8K innych marek, gdzie takiej możliwości w ogóle nie ma.
Czy brak złącza 8K jest dużą wadą? I tak, i nie. Dla profesjonalistów i zaawansowanych użytkowników chcących wycisnąć z ekranu wszystko, z pewnością tak. Dla użytkowników domowych – niekoniecznie, bowiem nadal jest możliwe odtwarzanie 8K/60p z USB, sieci, czy aplikacji.
Co z jakością obrazu telewizorów QLED 8K?
Wstępne informacje wskazują na:
- wysokokontrastowe wyświetlacze LCD typu VA,
- panele klasy 120Hz (rywale, jak np. Sharp LV-70X500E, mają 60Hz),
- podświetlenie z wielostrefowym wygaszaniem,
- ponadprzeciętnie jasny HDR,
- co najmniej 10-bitowy tor wizji.
Czy telewizory QLED 8K wykorzystują prawdziwe panele 8K, czy też zastosowano w nich podrasowane panele 4K o strukturze RGBW, czyli tzw. „pseudo 8K”?
Informacja prasowa z dnia 30 sierpnia daje taką oto odpowiedź na to pytanie:
Telewizor ten, dostępny w czterech ogromnych rozmiarach ekranu, został wyposażony w innowacyjne rozwiązania 8K – w tym prawdziwą rozdzielczość 8K, …
Ponadto, w dniu 29 września 2018 r. (a więc kilkanaście godzin przed konferencją prasową i oficjalną premierą QLED-ów 8K) uczestniczyłem w zamkniętym pokazie (pre-briefingu) tych telewizorów. Na zadane przeze mnie pytanie o rodzaj użytego wyświetlacza, inżynierowie Samsunga odpowiedzieli, że panele mają strukturę RGB i nie wykorzystują techniki „subpixel renderingu”. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym tego nie sprawdził. Za pomocą przenośnego, mocowanego do smartfona mikroskopu podejrzałem strukturę panelu 8K, dzięki czemu, jako chyba pierwszy na świecie, mogę przedstawić Wam film pokazujący działanie subpikseli w najbardziej przystępnym telewizorze QLED 8K, czyli modelu 65Q900R:
Białych subpikseli brak, co oznacza, że inżynierowie Samsunga mówili prawdę.
Kto jest producentem wyświetlaczy zastosowanych w QLED-ach 8K?
Samsung jak zwykle nie podaje tego typu informacji. Podejrzewam, że mamy tu do czynienia z mieszanką paneli od AUO, Innoluksa oraz Samsung Display. Jeśli chodzi o panel zastosowany w modelu 65Q900R, to ze względu na wielodomenową strukturę subpiksela stawiam na Innoluksa.
Czy podawana przez producenta jasność obrazu w trybie HDR jest wiarygodna?
Producent podaje 3000 cd/m^2 dla modeli z ekranem 65 i 75 cali oraz 4000 cd/m^2 dla 85-calowego flagowca. Wartości te wydają się możliwe do osiągnięcia, ale:
- tylko i wyłącznie przez kilka sekund (w trybie chwilowego przesterowania diod LED),
- tylko i wyłącznie w trybie dynamicznym.
Luminancja możliwa do osiągnięcia przez dłuższy okres będzie z pewnością znacznie niższa. Wystarczy rzut oka na konstrukcję obudowy QLED-ów 8K, aby stwierdzić, że, ze względów termicznych, nie da się w tak smukłych obudowach …
… zapewnić szybkiego odprowadzania ciepła z diod LED, które w trybie HDR generują go naprawdę sporo. Poza tym, na tylnych ściankach nie widać aby producent zastosował jakiekolwiek wentylatory wymuszające obieg powietrza, a tym samym chłodzenie diod LED.
W związku z tym, jeżeli przyjmiemy bardzo ostrożne założenie, że QLED-y 8K osiągają w trybie ciągłym „tylko 60%” deklarowanej wartości (a tak było np. w modelu 65Q9F z 2017 roku), to dla modelu 85Q900R luminancja w trybie HDR osiągnęłaby 2400 cd/m^2, co nadal byłoby znakomitym osiagnięciem. Oczywiście, są to tylko moje spekulacje, a jak jest naprawdę dowiemy się dopiero w testach.
W jakich rozmiarach kupimy QLED-y 8K?
Informacja prasowa podaje, że:
„Telewizor ten, dostępny w czterech ogromnych rozmiarach ekranu (65″, 75″, 82″ i 85″) …”
Potwierdzeniem tego jest poniższe zdjęcie z konferencji prasowej, na której zadebiutowały QLED-y 8K.
Warto jednakże wspomnieć, że nie na wszystkich rynkach dostępne będą wszystkie przekątne. I tak:
- w USA podobno dostępny będzie tylko i wyłącznie model 85-calowy,
- w Polsce, tylko modele z ekranami 65, 75 i 85 cali.
Ile będą kosztować QLED-y 8K?
Oficjalne ceny w złotych nie są jeszcze znane. Jeżeli przeliczymy sugerowane ceny z rynku niemieckiego, to cennik będzie przedstawiał się następująco:
- 65Q900R – ok. 20-22 tys. zł
- 75Q900R – ok. 28-30 tys. zł
- 85Q900R – ok. 60-70 tys. zł
Dla porównania, 60-calowy Sharp LV-70X500E ma kosztować około 50000 złotych. Problem (dla Sharpa) w tym, że LV-70X500 nie jest telewizorem, lecz monitorem (brak tunera i funkcji Smart), a jego wyświetlacz to panel LCD klasy 60Hz.
Kiedy telewizory QLED 8K pojawią się w sklepach?
W wybranych krajach Europy – jeszcze we wrześniu. W Polsce – do końca roku. Więcej informacji na ten temat – tutaj.
Tomasz Chmielewski