Gdy ktoś pyta mnie „który telewizor jest najlepszy?” lub z pełnym przekonaniem twierdzi, że najlepszy jest telewizor marki „x” lub „y”, odpowiadam zazwyczaj, że z technicznego punktu widzenia nie ma telewizorów ani idealnych, ani doskonałych. Wszystkie telewizory, czy to LCD, czy OLED, mają swoje felery, mankamenty i wady. Tak naprawdę to właśnie wadami telewizora powinniśmy być zainteresowani w pierwszym rzędzie – nie jego „zaletami”. O tych drugich słyszymy nazbyt często; o tych pierwszych – prawie w ogóle. Inaczej mówiąc, gdy kupujesz telewizor pamiętaj o mojej radzie:
nie daj się omamić licznymi zaletami telewizora zachwalanymi przez producenta …
… (mega kontrast, super kolory, hiper funkcje Smart itd. itd.), bo przecież głównym zadaniem producenta jest sprzedać Tobie telewizor i zarobić na nim. Podejdź do sprawy zakupu telewizora zupełnie inaczej niż większość naiwnych konsumentów i zastanów się:
Jakie wady ma wybrany przeze mnie telewizor? Czy będę w stanie je zaakceptować i z nimi żyć?
Każdy, nawet najdroższy, telewizor ma wady, stąd nowy cykl artykułów o wadach współczesnych telewizorów. Na początek LCD i wady tego rozwiązania technicznego.
Kolory bledną lub ciemnieją pod kątem
To zjawisko dotyczy głównie telewizorów LCD z matrycami typu VA (wysokokontrastowymi). Oto skrajny przykład:
Wady tej nie mają w zasadzie telewizory z matrycami IPS (niskokontrastowymi). Wśród najnowszych telewizorów z matrycami LCD typu VA są też chlubne wyjątki jak znakomity Sony 65ZF9.
Czerń rozjaśnia się pod kątem, a kontrast spada
Problem dotyczy zarówno wyświetlaczy LCD typu VA, jak i IPS, ale w tych drugich jest szczególnie dokuczliwy, bo czerń zmienia się w bardzo jasną szarość. Na poniższym zdjęciu z lewej matryca LCD typu VA, z prawej – typu IPS. Jak myślicie, na której z nich czerń będzie wyglądać tragicznie gdy staniemy nieco z boku?
Jeśli odpowiedzieliście, że na tej z prawej, to nie pomyliliście się.
Z powodu jasnej czerni większość telewizorów z matrycami IPS nie nadaje się w ogóle do oglądania HDR-u. Dlaczego? Bo w tym trybie podświetlenie pracuje z pełną mocą bezlitośnie demaskując kiepską czerń IPS-ów. Na szczęście zdarzają się są też pozytywne wyjątki jak udany tegoroczny LG 55SK9500 z wielostrefowym podświetleniem.
Pionowe lub poziome pasy
To ewidentna wada układu podświetlenia, która niestety dość często występuje w telewizorach dopiero co wprowadzanych na rynek. Późniejsze egzemplarze są zazwyczaj pozbawione tego mankamentu.
Zjawisko brudnego ekranu
To zjawisko (ang. dirty screen effect) wygląda jak gdyby na ekranie telewizora znajdowała się warstwa kurzu. Widać to szczególnie gdy obraz przesuwa się z jednej strony ekranu na drugą, na przykład gdy kamera śledzi piłkę podczas meczu. W poniższym filmie to zjawisko widać szczególnie w:
- 6-10 sekundzie filmu,
- 25-27 sekundzie filmu.
Aby je lepiej zobaczyć, proszę rozjaśnić ekran.
UWAGA! Film został zablokowany (zawiera fragment meczu), ale tego samego dnia (23.10.2018) złożyłem odwołanie, które powinno zostać rozpatrzone w ciągu maks. 30 dni. Miejmy nadzieję, że nastąpi to szybciej.Clouding
To zjawisko znane jest w naszym języku pod określeniami w rodzaju:
- nierównomierne podświetlenie,
- niejednolita czerń,
- uloty światła,
- chmurki (moje ulubione) itp.
Dokuczliwość „chmurek” zależy od danego egzemplarza. Ten poniżej był po prostu tragiczny.
Zdaniem przedstawicieli serwisów producentów telewizorów, clouding to „cecha, nie wada telewizorów LCD”. Bez komentarza.
Pseudo 4K w niektórych TV
Nie wszytkie telewizory 4K są sobie równe. Mamy wśród nich zarówno te, które są w stanie pokazać kolorowe detale w pełnej rozdzielczości, jak i te, które tego niestety nie potrafią. Ponieważ jest to obszerny temat, odsyłam do mojego artykułu na portalu benchmark.pl:
Lepiej uważaj, jeśli kupujesz tanie 4K.
Tomasz Chmielewski