Home / felietony / Czy Samsung ustąpi i będzie można kupić płaskie SUHD?

Czy Samsung ustąpi i będzie można kupić płaskie SUHD?

Samsung jest firmą, która ma bodajże najszerszą i najbogatszą ofertę telewizorów, zarówno Full HD, jak i Ultra HD (4K). Pomimo tego nie ulega wątpliwości, że polityka modelowa firmy wyraźnie faworyzuje telewizory z wklęsłymi ekranami (Samsung woli termin „zakrzywione”).

I tak, telewizory z serii SUHD (JS8500/9000/9500) mające szeroką paletę barw (tzw. szeroki gamut dzięki rozwiązaniu o nazwie Nano Crystal Color) dostępne są tylko i wyłącznie z zakrzywionymi ekranami. Inaczej mówiąc, najbardziej zaawansowane telewizory Samsunga to:

SUHD = UHD + szeroka paleta barw + wklęsły ekran.

Z kolei najbardziej zaawansowane telewizory Samsunga z płaskim ekranem to modele z serii JU7000 (JU oznacza wąskogamutowce, JS – szerokogamutowce). Jako pierwszy w Polsce testowałem niedawno model 55JU7000 i zgodnie z oczekiwaniami nie miał on szerokiej palety barw. Do niedawna oznaczało to, chcąc kupić szerokogamutowego Samsunga trzeba było zaakceptować jego wklęsły ekran. Taka decyzja budziła pewne kontrowersje wśród potencjalnych klientów, którzy chcieliby nabyć telewizor Samsunga z najwyższej półki, ale z ekranem płaskim. Dlaczego nie mają takiej możliwości? Czyżby popyt na zakrzywione ekrany był aż tak duży, że Samsung postawił wszystko na jedną kartę? LG, Sony i Panasonic znacznie ostrożniej podchodzą do kwestii zakrzywionych ekranów.

Napisałem „do niedawna”, bowiem sytuacja może wkrótce ulec zmianie. Kilka serwisów zagranicznych oraz oficjalna strona Samsunga w USA pokazała serię JS7000 – czyli szerokogamutowe modele SUHD z … płaskimi ekranami o przekątnych 50, 55 i 60 cali Oto jak wyglądają:

Zapytałem przedstawicieli Samsunga o to, czy i kiedy modele z serii JS7000 pojawią się w Polsce. Oto odpowiedź:

Na razie nic nie wiemy na ten temat. Nie mamy takich telewizorów w ofercie.

Podejrzewam, że seria JS7000 mimo wszystko trafi do sprzedaży w naszym kraju, ale dopiero jesienią, po wrześniowych targach IFA. Jeśli tak się stanie, będzie to przyznaniem się do marketingowego błędu polegającego na zaoferowaniu SUHD tylko w wersji wklęsłoekranowej. Pomimo tego, moim zdaniem lepiej naprawiać błędy późno, niż wcale. Jeżeli JS7000 trafi do sprzedaży w Polsce osobiście pogratuluję Samsungowi tej decyzji. 

Tomasz Chmielewski 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl