Home / felietony / LG Nano Cell – przełom czy chwyt marketingowy?

LG Nano Cell – przełom czy chwyt marketingowy?

Osoby zwiedzające stoisko firmy LG na ostatnich targach CES mogły zobaczyć taką oto prezentację:

Ruchome srebrne kuleczki symbolizują nowe rozwiązanie techniczne, które firma LG zastosowała w swoich najdroższych telewizorach LCD – Nano Cell lub po naszemu „nano komórki”. Producent podaje że:

  • jest to warstwa cząstek o średnicy około 1nm (czyli mniejszych od typowych kropek kwantowych) umieszczona na matrycy LCD (w którym dokładnie miejscu – nie wiadomo),
  • poprawiają one kąty widzenia (co jest dość dziwne, bo kolory na panelach IPS LG wyglądają znakomicie pod kątem i nie wymagają takiej poprawy),
  • eliminują niepotrzebne składowe światła, co ma dawać czystsze kolory,
  • podobno poszerzają też paletę barw.

Jak działają nanokomórki LG? Tego dokładnie nie wiemy. Zdaniem producenta prowadzą one do pochłaniania nadmiaru światła określonej długości:

Kolor zielony na ekranach konwencjonalnych telewizorów może zawierać domieszkę fal świetlnych o innych długościach, przez co staje się wyblakły i nabiera żółtawych lub turkusowych odcieni. Technologia LG Nano Cell znacznie ogranicza problemy związane z jakością barw lub niestabilnością obrazu.

W poniższym, oficjalnym filmie LG (w jęz. angielskim) nano komórki są wprost określone mianem „color enhancement technology”, czyli rozwiązania poprawiającego odwzorowanie barw:

Sam szef spółki LG Home Entertainment Brian Kwon mówi wprost:

Nasze telewizory Super UHD na rok 2017 z technologią nanokomórek stanowią przełom w technice wyświetlaczy. Nano Cell podnosi wrażenia z oglądania telewizorów LCD na wyższy poziom, niepodobny do czegokolwiek innego.

Na razie wiemy zbyt mało o tym rozwiązaniu, aby wydać miarodajną opinię. Mój nos mówi mi jednak, że wielkiego przełomu raczej nie będzie. Pomimo to, chciałbym się mylić i szczerze życzę LG i wszystkim sympatykom tej marki aby nowa gama telewizorów Super UHD była dużo lepsza od tej z 2016 roku. Czy tak rzeczywiście będzie? O tym przekonamy się za 2-3 miesiące gdy pierwsze telewizory Nano Cell przyjadą na testy.

Dodatkowe informacje o telewizorach Nano Cell (w tym ich zdjęcia) znajdziecie w poniższym filmie:

Tomasz Chmielewski

 

Telewizory - zobacz na Ceneo.pl